Audyt fotowoltaiczny – co to jest?

2022.09.16

1 minuta i 59 sekunda

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy wiesz czym jest audyt fotowoltaiczny? Jest to pewna czynność, którą muszą wykonywać osoby pracujące przy PV. Sprawdź, na czym to dokładnie polega.

Audytem fotowoltaicznym jest po prostu analiza warunków montażu paneli fotowoltaicznych. Specjaliści, którzy ją wykonują określają potrzeby energetyczne budynku, a także warunki techniczne – dostępność światła słonecznego, dostępność powierzchni montażu czy kąt nachylenia dachu. Oprócz tego brane są pod uwagę możliwości finansowe konkretnego klienta.

Dlaczego audyt odgrywa tak ważną role?

Instalacja fotowoltaiczna to zdecydowanie inwestycja od której oczekuje się zwrócenia kosztów, dlatego jej wielkość oraz moc musi być dostosowana do możliwości i potrzeb danego budynku. Dzięki audytowi jesteśmy w stanie określić jakie zapotrzebowanie pokryje instalacja fotowoltaiczna na prąd elektryczny.

Z czego składa się audyt fotowoltaiczny

Rozpoczęciem audytu jest rozmowa z osobą zainteresowaną system fotowoltaicznym, w której specjalista zadaje kluczowe pytania. Przede wszystkim informacją najważniejszą jest bieżące zużycie prądu, dlatego klient musi przedstawić dotychczasowe rachunki. Do tego dochodzi jeszcze oszacowanie zużycia energii w przyszłości, więc klient powinien dobrze się zastanowić nad zmianami, które mogą zaistnieć np. powiększenie rodziny, zakup nowych urządzeń elektrycznych pobierających znaczną ilość prądu czy możliwą zmianę ogrzewania budynku na elektryczną. Kolejnym aspektem audytu fotowoltaicznego jest analiza warunków technicznych, która ma bardzo istotny wpływ na kształt projektu instalacji PV. W takiej analizie bierze się pod uwagę nasłonecznienie – najlepiej, jeśli budynek będzie skierowany na południową stronę oraz zacienienie, które zmniejsza efektywność paneli. Jeśli zacienie te jest duże można zdecydować się na optymalizatory mocy. Kąt nachylenia dachu to kolejny aspekt analizy warunków technicznych. Tutaj najlepszy kąt nachylenia to 30-40 stopni, ale jeśli dach nie posiada takiego nachylenia warto zastanowić się nad zastosowaniem konstrukcji paneli, która będzie najbardziej korzystniejsza. Ostatnim krokiem jest określenie wymaganej powierzchni dachu, aby zaspokoić zapotrzebowanie na prąd. Im większa potrzeba na energię elektryczną, tym więcej paneli PV powinno znajdować się na dachu. 

Czasem powierzchnia na dachu jest za mała, aby zamontować system fotowoltaiczny, więc alternatywą może być jego zainstalowanie na gruncie. Jednak tutaj najważniejsze jest, czy nie ma dużego zacienienia.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania