Odbiór instalacji elektrycznej – wszystko co musisz wiedzieć

2022.09.14

1 minuta i 59 sekunda

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jesteś elektrykiem i będziesz wykonywał odbiór instalacji elektrycznej? Jeśli tak, to w tym artykule znajdziesz wszystko co najważniejsze w tym temacie.

Instalacja elektryczna, aby była całkowicie bezpieczna wymaga wykonania przez specjalistę odbioru. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle wykonana instalacja i dopuszczona do użytkowania może skutkować awariami, przepięciami, uszkodzeniem innych urządzeń elektrycznych podłączonych do tej instalacji lub pożarem. Do tej czynności, więc należy podejść bardzo starannie posiadając wszystkie potrzebne uprawnienia umożliwiające przeprowadzenie odbioru instalacji elektrycznej.

Najważniejszym dokumentem, który należy wypełnić jest oświadczenie o prawidłowość wykonana instalacji elektrycznej. Poniżej znajdziesz wzór takiego dokumentu.

Oświadczenie – odbiór instalacji elektrycznej

Odbiór instalacji elektrycznej, czyli pomiary elektryczne – na to musisz zwrócić uwagę

Jako elektryk wykonujący pomiary elektryczne i oddający instalacje do użytku powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Zgodność z  projektem lokalizacji łączników i punktów elektrycznych,
  • Liczba punktów elektrycznych i ich zgodność wysokości,
  • Czy wszystkie punkty elektryczne są w wykonane na tym samym poziomie liniowym,
  • Czy przewody położone są w liniach pionowych oraz poziomych,
  • Opis zastosowanych bezpieczników topikowych i ich parametry,
  • Rodzaje i poziom zabezpieczeń IP w gniazdkach elektrycznych,
  • Rodzaje łączników zgodnie z projektem,
  • Lista łączników krzyżowych, zwykłych i schodowych,
  • Rodzaj oraz materiał użytych przewodów,
  • Jaka jest lokalizacja skrzynki elektrycznej zgodnie z projektem,
  • Ścieżki przewodów w ścianach,
  • Terminy napraw wszystkich usterek zapisanych w momencie odbioru,
  • Wynik kontroli instalacji w momencie odbioru.

Elektryk podczas wykonywania odbioru wykonuje pomiary: wyłącznika różnicowoprądowego, rezystancji izolacji przewodów oraz sprawdza poprawność uziemienia, ciągłość przewodów ochronnych i testuje działanie skrzynki z bezpiecznikami (włącza i wyłącza poszczególnego obwody). Jeśli elektryk w czasie odbioru instalacji elektrycznej nie stwierdzi żadnych występujących uchybień może przejść do podpisana protokołu.

Co musi zawierać protokół z odbioru?

Taki dokument powinien zawierać dane związane z właścicielem badanej nieruchomości oraz jej dane wraz z podpisem właściciela. Oprócz tego dane osoby wykonującej odbiór instalacji elektrycznej oraz jej opis, a także pieczątkę i podpis elektryka. Taki dokument może sporządzić tylko osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia G1 E oraz D wraz z kontrola-pomiary.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania