Wymiana elektryki w mieszkaniu – ile za to zapłacisz?

2023.03.05

2 minuty i 0 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wymiana elektryki w mieszkaniu to zadanie, które wymaga odpowiednich kwalifikacji, umiejętności oraz wiedzy, dlatego zalecam powierzyć to specjaliście. Jeśli nie jesteś elektrykiem i nie możesz wymiany zrobić samodzielnie czeka Cię nie tylko znalezienie odpowiedniej firmy, ale również oszacowanie ile będzie Cię taka inwestycja kosztować. W tym wpisie znajdziesz informacje, o tym ile zapłacisz za wymianę instancji elektrycznej w mieszkaniu.

Zacznijmy od samej podstawy, czyli czym dokładnie jest wymiana elektryki?

Wymiana elektryki to zastąpienie starej instalacji elektrycznej, nową. Jest to zdecydowanie wymagane i konieczne, w przypadku mieszkań ze starszego budownictwa. Instalacja w takim budynku na pewno będzie przestarzała, niewystarczająca oraz niekiedy niebezpieczna. Instalacja elektryczna powinna spełniać standardy bezpieczeństwa oraz warunki aktualnych norm prawnych.

Jak możesz oszacować koszt wymiany instalacji?

Wymiana elektryki w mieszkaniu a jej koszt może się różnic, w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim od:

  • Wielkości mieszkania,
  • Rodzaju użytych materiałów,
  • Ilości punktów zasilania,
  • Stopnia skomplikowania instalacji.

Trudno jest podać mi konkretną kwotę, ponieważ każde mieszkanie jest inne, ale poniżej znajdziesz przykładowe ceny powyższych czynników, które będą wpływać na ostateczną cenę wymiany instalacji elektrycznej w Twoim mieszkaniu.

Weźmy na tapetę elektryka, który będzie wykonywał wymianę. Koszt takiej usługi będzie różnić się od doświadczenia konkretnego specjalisty. Ceny będą się wahać między 50 a 150 złotych. Kolejnym elementem będą materiały, które powinny być dobrej jakości i posiadać wszystkie wymagane certyfikaty. Cena materiałów będzie stanowić około 30-40% kosztu całej inwestycji. Dodatkowym kosztem na pewno będą nowe zmiany, czyli montaż dodatkowych punktów zasilania, układanie nowych kabli, montaż oświetlenia LED czy wymiana starych gniazdek oraz włączników.

Przykładowa cena wymiany instalacji w mieszkaniu 50m2, 70m2 i powyżej

Jeśli masz mieszkanie, którego powierzchnia kwadratowa wynosi od 50 do 70 metrów wymiana instalacji elektryczne może kosztować od 5 000 do 10 000 złotych. W przypadku większych mieszkań inwestycja ta może przekroczyć nawet 15 000 złotych. Zaznaczam, że są to kwoty orientacyjne, a końcowa cena będzie zależeć od indywidualnego zlecenia. Zaznaczam, że nie warto skąpić na wymianę instalacji! Chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo. Przestarzała instalacja czy instalacja źle wykonana może być dla nas bardzo niebezpieczna.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania