Kto może zdobyć uprawnienia SEP

2023.12.20

6 minut i 8 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie tak dawna zmiana przepisów wprowadziła nie mały chaos w zdobywaniu uprawnień SEP. Z tego względu przygotowałam dla wszystkich przyszłych elektryków oraz elektryczek artykuł o tym kto tak naprawdę może zdobyć uprawnienia SEP, a kto niestety nie. Oczywiście legalnie i zgodnie z prawem, które obowiązuje w Polsce.

Jakie przepisy regulują uprawnienia SEP

Na samym początku, zanim przejdę głębiej do tego tematu, który dla niektórych może wydawać się nudny, ale dla innych będzie niezwykle istotny 😃 powiem Ci nie co o przepisach w Polsce w kontekście uprawnień SEP. Sama elektryczką jestem od nie tak dawna, bo pracuje w zawodzie dopiero od 202o roku, jednak już w tym krótkim czasie zdążyło bardzo wiele się zmienić w tym temacie. Jak zapewne wszyscy wiemy tzw. potocznie uprawnienia SEP podlegają w Polsce pod Urząd Regulacji Energetyki, a ten z kolei pod obecnego (na dzień pisania tego posta) Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ministerstwa jednak w Polsce zmieniają się bardzo często podobnie jak przepisy, jednak warto wiedzieć, że to właśnie Minister Klimatu i Środowiska wydaje rozporządzenia, które regulują kto może zdobyć uprawnienia SEP, a kto uprawnień SEP zdobyć nie może.

I tutaj zaczyna się cała „zabawa”… 😜 swoją drogą dowiedz się zanim przejdziemy dalej przeczytaj mój popularny poradnik o tym jakie różnica ma elektryk a elektronik.

Co mówi rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska

A teraz wracając już do zagadnienia samych uprawnień SEPowskich warto przytoczyć ostatnią nowelizację rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2023 roku podpisane przez ówczesnego Ministra, a raczej Pani 🙇‍♀️ Minister Annę Moskwę. Całe rozporządzenie specjalnie dla moich czytelników udostępniam tutaj na moim dysku: Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2023 roku. Nie będę go jednak w całości czytać, ani nawet wam cytować, bo po prostu jest kilka w niej istotnych zapisów, które musi znać przyszły elektryk.

No więc najważniejszy jest ust. 1 § 1, który mówi, iż:

„Rozporządzenie określa szczegółowe zasady stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji.”

Nie co dalej, bo już w § 6 tego samej ustawy dowiemy się, że komisja egzaminacyjna ma obowiązek sprawdzić posiadane przez kursanta kwalifikacje zarówno teoretyczne i praktyczne. I o ile wiedzę teoretyczną możemy zweryfikować online, o tyle umiejętności praktyczne trzeba już sprawdzić w inny sposób. Jak? Przejdźmy do ust. 3 paragrafu 6.

Istnieje bowiem kilka sposób, a raczej dokumentów potwierdzających zdobycie wiedzy praktycznej w zakresie uprawnień SEP:

  1. Świadectwo lub dyplom uzyskania tytułu zawodowego jak np. technik elektryk ⚡️
  2. Świadectwo lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe 📚
  3. Certyfikat lub dyplom kwalifikacji zawodowych 📜
  4. Świadectwo lub dyplom czeladniczy, bądź mistrzowski 🧙‍♂️
  5. Świadectwo ukończenia szkoły kształcącej w zawodzie 🎓
  6. Zaświadczanie o przebiegu nauczania wydane przez szkołę 🏛
  7. Zaświadczanie potwierdzające staż zawodowy wystawione przez pracodawcę 👨‍💻
  8. Zastawione potwierdzające doświadczenie zawodowe w Ministerstwie Obrony Narodowej 🚀

Czy zatem istnieje szkolenie SEP dla nieelektryków? W teorii nie, ponieważ wskazane wyżej wymagania są obowiązkowe w Polsce dla każdej komisji SEP. Z drugiej strony, istnieje możliwość legalnego zdobycia wiedzy w zakresie grup G1, G2 i G3, ale niestety bez zdobycia certyfikatu państwowego. Jak to możliwe?

Należy wiedzieć, że przystąpienie do egzaminu SEP wymaga dostarczenia takiego dokumentu, ale już sam kurs na uprawnienia elektryczne możesz zrobić całkowicie bez stażu i wykształcenia w tym kierunku.

Jeżeli chcesz skorzystaj z tej możliwości to kliknij na górze strony 👆 w banner, który przekieruje Cię do szkoły, którą polecam, a która pozwoli Ci zrobić legalnie uprawnienia SEP 😀 A teraz zajmijmy się tym jak „załatwić” sobie dokument potrzebny do egzaminu.

Jak zrobić uprawnienia SEP bez wykształcenia i stażu

Teoretycznie nie jest możliwe zdobycia w Polsce legalnie uprawnień SEP bez posiadania jednego z powyższych dokumentów. W praktyce również trzeba go oczywiście przedstawić, ale nie oznacza to, że jesteś bez szans. Jeżeli dotąd nie miałeś lub nie miałaś jeszcze uprawnień SEP, czyli certyfikatów z grupy G1, G2 lub G3 (które wystarczą do przystąpienia do egzaminu państwowego) to istnieją jeszcze 3 możliwe dla Ciebie opcje.

Okazuje się, że osoby, które decydują się na zdobycie uprawnień elektroenergetycznych najczęściej korzystają z opcji dostarczenia skanu dyplomu ukończenia szkoły lub też właśnie zaświadczenia o pracodawcy. Mało jednak kto wie, że osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą mogą legalnie wystawić sobie samodzielnie takie zaświadczenie o stażu pracy. Dotyczy to także innych podmiotów, bowiem jeżeli jesteś np. prezesem spółki z o.o. to nic nie stoi na przeszkodzie, aby również samodzielnie wystawić sobie takie zaświadczenie. Oczywiście mając na uwadze, że musi ono zawierać prawdziwe dane, za które odpowiadasz prawnie.

Jeżeli nie prowadzisz własnej firmy to możesz skorzystać z opcji związanej z Twoim kształceniem. Nie oznacza to jednak, że musisz być elektrykiem, wystarczy, że ukończyłeś lub ukończyłaś kierunek szkoły, który ma chociaż jeden przedmiot związany z elektryką na dyplomie. Czyli w praktyce jeżeli masz dla przykładu dyplom ukończenia szkoły technicznej jako mechanik to również możesz przystąpić do egzaminu na uprawnienia SEP, ponieważ miałeś tam najprawdopodobniej zajęcia z elektrotechniki, a zatem możesz wykonywać np. kontrolę pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi (EV).

Istnieje jednak szansa, że nie masz takiego wykształcenia no i wtedy pozostaje już tylko opcja dostarczenia zaświadczenia o posiadaniu praktycznej wiedzy w zakresie uprawnień elektroenergetycznych. Wzór takiego zaświadczenia dostaniesz chociażby od firmy Uprawnienia-Elektryczne.pl, którą już wspominałam wcześniej. Chciałam jednak podzielić się z Tobą tutaj jedną ciekawostką, a mianowicie tego jak możesz „załatwić” sobie takie zaświadczenie. Wystarczy tak naprawdę, że przeszły, obecny lub nawet przyszły Twój pracodawca (choć wcale nie musi Cię zatrudnić) wyda Ci takie zaświadczenie 💁‍♂️ możesz więc go o to po prostu ładnie poprosić i uargumentować to chęcią rozwoju swoich umięjętności, które przecież i tak pokryjesz z własnej kieszeni. Napewno znajdziesz w swoim otoczeniu życzliwą osobą, która Ci pomoże w tym zadaniu.

A co zrobić jeżeli nic nie możesz zrobić? No to wtedy polecam właśnie kontakt z firmą Uprawnienia-Elektryczne.pl, bowiem tam robiłam sama uprawnienia G1 i bardzo mi pomogli w tych formalnościach, których nikt przecież nie lubi.

Kto może zrobić uprawnienia SEP

Podsumowując więc ten temat tak naprawdę każdy może zrobić uprawnienia SEP pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji 😂 w praktyce jest to znacznie trudniejsze niż chociażby przed 1 lipca 2022 roku, ale za tę zmianę trzeba podziękować najbardziej znienawidzonej w Polsce organizacji w branży, której nazwa pochodzi od literek SEP. Trzeba sobie jednak jakoś radzić w trudnych czasach, dlatego wykorzystaj wiedzę, którą tutaj Ci przekazałam i działaj!

Oczywiście, gdy tylko coś zmieni się w tym temacie to od razu zaktualizuję dla Ciebie ten wpis ⚡️

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania