Ile kosztują uprawnienia SEP do 1kV

2023.02.11

2 minuty i 35 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Planujesz zdobyć uprawnienia elektryczne do 1kV, ale nie wiesz, ile trzeba będzie zainwestować pieniędzy, by legalnie wykonywać prace w tej branży? Dziś opisze Ci wszystko, co musisz wiedzieć o kosztach w tym temacie.

Ile kosztują uprawnienia elektryczne do 1kV? Kurs lub szkolenie

Tak naprawdę całkowity koszt kwalifikacji elektrycznych zależy od formy przeprowadzenia kursu lub szkolenia. Jak wiadomo lub nie, by zdobyć uprawnienia, należy koniecznie taką naukę przejść. Jest to uregulowane prawnie w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją sieci, urządzeń oraz instalacji. Najwięcej zapłacisz za szkolenie stacjonarne, ponieważ nie płacisz tylko za samą naukę, ale również za takie rzeczy jak: wynajem miejsca, w którym firma przeprowadza szkolenie czy sam dojazd. Na ten moment najkorzystniejszą cenowo ofertą są kursy przeprowadzane w formie online. I na tym bym się skupiła! Możesz wybrać kurs online dopasowany do Twoich potrzeb. Może to być nauka stricte samodzielna na platformie, która nie ogranicza Cię czasowo lub wideokonferencje, w których słuchasz wykładowcy przez kilka godzin. Ponawiam, więc pytanie: Ile kosztują uprawnienia elektryczne do 1kV? Taka cena za sam kurs może wahać się między 100-1000 złotych w zależności od oferty danej firmy i wybranych kwalifikacji. Sama G1 zawsze będzie najtańszą opcją, a koszt będzie wzrastać wraz z kolejnymi uprawnieniami (fotowoltaika, kontrola-pomiary czy wysokie napięcia).

Zaznaczam, że kwestia ceny oczywiście jest indywidualna i na nią składa się wiele czynników. Jednak polecamy wybierać sprawdzone firmy realizujące kursy czy szkolenia elektroenergetyczne, nawet jeśli cena jest wyższa niż 100 złotych. Zazwyczaj, w tych droższych kursach otrzymujemy profesjonalną pomoc i obsługę, materiały na wyższym poziomie i więcej wartościowej wiedzy. Kurs to przede wszystkim inwestycja w siebie, więc nie należy w tej kwestii żałować jakichkolwiek pieniędzy. Pomijam fakt, że szybko taka inwestycja się zwróci, w końcu praca w branży elektroenergetycznej jest naprawdę bardzo dobrze płatna.

Ile kosztują uprawnienia elektryczne do 1kV? Egzamin państwowy

Oprócz kosztu samego kursu lub szkolenia należy do łącznej kwoty doliczyć najważniejszy aspekt, czyli egzamin państwowy. Jest to cena stała, która jest ustalana przez ustawodawcę i żadna firma nie może jej zmniejszyć. Na egzaminie możesz otrzymać 1 lub 2 certyfikaty, a więc kwota może być różna. Mowa tutaj o eksploatacji lub dozorze. Wybierając, tylko eksploatacje zapłacimy mniej, tak samo w drugą stronę, ale zdając E oraz D kwotę tą należy policzyć podwójnie.

Ile kosztują uprawnienia elektryczne do 1kV? Zwracam uwagę, że koszt egzaminu państwowego dwa razy w ciągu roku ulega zmianie, czyli podwyżce. Jest to podyktowane zmieniającym się minimalnym wynagrodzeniem.  A co ciekawe w najbliższym czasie może czekać nas podwyższka aż do 1000 zł za jeden certyfikat. Dlaczego? Bo taka ustawa czeka tylko na klepnięcie, dlatego radzę nie czekać zbyt długo ze zdobyciem uprawnień elektrycznych!

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania