Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja?

2022.08.05

2 minuty i 7 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

System fotowoltaiczny od kilku lat podbija rynek ze względu na obniżenie rachunków za prąd prawie do zera. Czy rzeczywiście tak? Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja? Na te pytania odpowiem dziś w tym wpisie.

Fotowoltaika vs każda nieruchomość

Zastanawiając się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu nieruchomości, aby była ona opłacalna należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. System ten rzeczywiście potrafi obniżyć znacząco rachunku za energię elektryczną! Jednak zdecydowanie nie jest to idealne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, których rozliczenie jest niewielkie lub mają małą powierzchnie na dachu, aby panele zamontować. Dlaczego to ma taki wpływ na to czy fotowoltaika staje się nieopłacalna? Ponieważ, dach o małej płaszczyźnie wymaga zastosowania bardzo drogich rozwiązań (mikroinwertery). Dotyczy to też dachu zwróconego na północą i posiadanie różnych tekstur.

Panele PV = zerowy koszt za prąd?🆓

To stwierdzenie rzeczywiście jest prawdziwe, bo zamontowanie paneli PV obniża koszty za prąd do zera. ALE! Właśnie jest tu małe ale. Wchodzą tu kwestie opłat przesyłowych i systemu on-grid. System ten opiera się na podłączeniu do sieci energetycznej i jest to jej swoisty magazyn dla energii elektrycznej. Prąd produkowany przez panele PV i nie wykorzystywany na bieżąco trafia do sieci publicznej, a następnie można go pobrać w stosunku 0,8 kW na oddany 1 kW energii. Dostawcy energii, więc za taką usługę pobierają opłatę przesyłową – liczona na 200-300 zł na rok.

Zwrot inwestycji to  maksymalnie 5 lat?

Czy inwestycja liczona na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy jest w stanie zwrócić się w ciągu 5 lat? Zdecydowanie tak! A dlaczego tak uważam? Przede wszystkim zwrot inwestycji łączy się z wielkością rachunków za prąd. Po zamontowaniu systemu fotowoltaicznego i podłączeniu go do sieci za pobór prądu elektrycznego się nie płaci = oszczędzenie na rachunkach. Po upływie 5 lat suma tych oszczędności będzie pokrywać całkowity koszt inwestycji. a w kolejnych latach można cieszyć się zupełnie darmowym prądem.

Przykład na obliczenie swojej inwestycji.

Opłata za prąd miesięcznie – 250 zł = 3 000 zł rocznie.

Zapotrzebowanie na prąd to instalacja 5 kWp.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 24 000 zł.

Dotacja na „Mój prąd” – 5 000 zł.

Ulga termomodernizacyjna, przy 17% podatku dochodowego można odliczyć do 9 010 zł.

W końcowym rozrachunku koszt fotowoltaika wynosi 9 990 zł.

9 990 zł : 3 000 zł =  około 3,5 roku (czas zwrotu za inwestycje).

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania