Chcesz zrobić uprawnienia sep? To kliknij i zrób tu gdzie ja :-)
Czy szkolenia zawodowe rzeczywiście dają zawód?
Wiele osób szukając nowego zawodu decyduje się na różnego rodzaju kursu, czy też szkolenia. W dobie internetu zazwyczaj wybór pada na te online, jednakże czasami kursanci decydują się także odwiedzać lokalne ośrodki naukowe jeżeli nie ma możliwości zdalnej nauki. Tylko ile tych szkoleń zawodowych naprawdę pomaga znaleźć pracę lub przekwalifikować się do nowego zawodu? W tym wpisie na moim blogu postaram się przyjrzeć temu tematowi bliżej.
Szkolenia zawodowe dla osób bez zawodu
Szkolenia zawodowe mają ogólnie jeden cel: sprawić, że osoba zdobędzie zawód w danym kierunku edukacji. Niestety większość kursów online w mojej ocenie jest bezużyteczna. Zwykła teoria, bez papierku, certyfikatu, który pozwoliłby coś robić. Przecież dzisiaj możesz tak samo jak ja nauczyć się wszystkie sama lub sam. Wystarczy internet, troszkę książek oraz sztuczna inteligencja, która odpowie na wszystkie brakujące pytania 🤖 No np. chcesz zostać programistą, idziesz na taki kurs programistycznych, wydajesz mnóstwo pieniędzy i co masz z tego na koniec? To samo co samemu lub samej zrobisz w tym samym czasie, a może i mniej. Prawdziwe szkolenia zawodowe to tak jak dawniej szkoła zawodowa, pozwalają na wykonywanie zawodu. Oczywiście to teoretycznie tylko moje zdanie, ale zastanów się… po co Ci kurs lub szkolenie po którym nie możesz pracować w zawodzie? Ok, po kursie programowania możesz pracować w zawodzie, ale bez niego też możesz. A np. po uprawnienia SEP możesz być elektrykiem, a bez nich… nie możesz 🚫 proste?
Które szkolenia są faktycznie zawodowe?
Teraz postaram się razem z wami przejrzeć listę wszystkich dostępnych w Polsce kursów i szkoleń, po których faktycznie będziesz miał/miała zawód. Pominę natomiast te, które dają tylko nic nie warte certyfikaty i nie uprawniają do konkretnej pracy.
1. Szkolenie zawodowe SEP
Zacznijmy od tego na czym znam się najbardziej czyli SEP. Uprawnienia sepowskie zwane także właśnie jako SEP tak naprawdę powinny nazywać się URE, ponieważ nadzoruje i wydaje je Urząd Regulacji Energetyki. To najważniejsze i jedyne uprawnienia w Polsce, które pozwalają na pracę w kilku grupach: elektrycznej (G1), cieplnej (G2) oraz gazowej (G3). Oznacza to, że robiąc szkolenie SEP możesz pracować jako zarówno z prądem, jak i z gazem, jak i ciepłem. To bardzo szeroki, praktyczny i na czasie zakres prac. Szkolenie takie daje więc faktycznie zawód, a o tym kto może zdobyć uprawnienia SEP pisałam już na moim blogu.
Dowiedz się także, czy:
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne w UK?
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne we Francji?
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne w Irlandii?
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne w Szwecji?
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne w Szwajcarii?
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne w Holandii?
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne w Niemczech?
- Czy polskie uprawnienia elektryczne są ważne w Norwegii?
2. Szkolenie zawodowe UDT
Kolejną grupą szkoleń zawodowych jest oczywiście UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Znajdziesz tam naprawdę sporo różnych uprawnień, które dają prawdziwy zawód. Np. możesz zrobić kurs na wózki widłowe, a bez niego wózkami widłowymi jeździć w pracy nie możesz 🚫 Możesz zrobić szkolenie zawodowe na podesty ruchome, czy chociażby w zakresie spawalnictwa, a nawet F-gazy. Do wyboru do koloru, ale pamiętaj o jednym – UDT nie nadaje się jako zamiennik szkoleń sepowskich – tym napiszę w innym wpisie, ale podpowiem, że dotyczy to fotowoltaiki.
3. Szkoła zawodowa
Nie rzadko idąc do szkoły zawodowej po jej skończeniu lub nawet w trakcie możesz także zdobyć zawód. Bardzo często szkoły zawodowe wysyłają swoich uczni na praktyki, a później certyfikowane szkolenia takie jak SEP, UDT, czy inne potrzebne do pracy w zawodzie. Jest to więc też bardzo dobra opcja, szczególnie dla młodych osób, które chciałaby zdobyć nowy zawód. Jest to więc czasami dłuższa droga, ale za to bardziej opłacalne pod katem wiedzy, jak i kosztów edukacji.
4. Szkoła jazdy zawodowej
Kto by pomyślał prawda? No, ale czy możesz jeździć autem lub tirem bez prawa jazdy? Nie. Dla tego szkoła jazdy również realizuje w pewnym sensie szkolenia zawodowe. Mówię tutaj jednak o autach dostawczych powyżej 3,5t, czy też tirach z naczepami i przyczepami. Idąc do szkoły jazdy zawodowej możesz znacznie poszerzyć swoje uprawnienia, a więc także konkurencyjność na rynku pracy. Szczególnie jeżeli chcesz pracować za granicą.
5. Szkolenie ochrony zawodowej
A może marzy Ci się podobnie jak w filmie Bodyguard zostań profesjonalnym ochroniarzem? Wiesz, że do tego też potrzebujesz szkolenia i licencji? Za jej wydanie odpowiada w Polsce Komendant Wojewódzki Policji, a same uprawnienia ważne są 5 lat podobnie jak sepy (w UDT niektóre ważne są tylko rok). Jest to więc bardzo ciekawa opcja, w dobie bogacącego się społeczeństwa myślę, że będzie co raz bardziej popularna.
6. Szkolenie zawodowe BHP
Niektóre stanowiska pracy, ale też firmy potrzebują osoby z certyfikatem BHP, czyli Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Mało kto jednak wie, że zdobycie takiego uprawnienia wymaga przejścia specjalistycznego szkolenia. I nie mówię tutaj o kursie BHP, a zostaniu inspektorem BHP np. w dużym zakładzie pracy. Za wydawanie uprawnień BHP odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.
7. Szkolenia zawodowe TDT
Tak, TDT – nie UDT. Transportowy Dozór Techniczny to taki urząd, który odpowiada za wydawanie uprawnień na przewóz chociażby towarów niebezpiecznych oznaczonych klasyfikacją ADR. Jest to więc znakomite rozszerzenie uprawnień na kierowanie pojazdami i napewno mało osób może pochwalić się posiadaniem takich certyfikatów. Bez nich przewóz towarów niebezpiecznych jest… niebezpieczne dla Ciebie 🚨
8. Szkolenie zawodowe motorowodne
A może już nudzi Cię jazda tirem po całej Europie i chcesz spróbować czegoś nowego? A co powiesz na zostanie kapitanem 👩🏻✈️ statku? Nie, nie możesz po prostu wsiąść i zacząć pływać, gdzie chcesz. Najpierw musisz zdobyć uprawnienia motorowodne np. sternika motorowodnego lub najlepiej kapitana motorowodnego. Wtedy możesz zacząć pracę np. w branży turystycznej, a nawet w ratownictwie wodnym. Są to naprawdę rzadkie, ale przydatne uprawnienia zawodowe.
I w sumie to tyle co przychodzi mi do głowy. Daj znać jakie jeszcze uprawnienia zawodowe znasz – może pomożesz innym rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć lepszą pracę. Teoretycznie najlepiej byłoby mieć wszystkie z nich, ale niestety, obecnie praktycznie każde uprawnienia poza motorowodnymi wymagają odnawiania. Wiąże się to więc z dużymi kosztami co rok lub kilka lat. Warto więc przemyśleć jaki zawód chcesz wykonywać, gdzie jest najwięcej pieniędzy i najmniejsza konkurencja, a potem wybrać szkolenie zawodowe i się po prostu przekwalifikować. Jak dla mnie najbardziej praktyczne jest szkolenie sepowskie oraz na prawo jazdy. A Ty jakie masz zdanie na ten temat? Zanim wybierzesz firmę przeczytaj ten mój wpis, aby uchronić się przed oszustami: Jak sprawdzić legalność komisji SEP?
Super lista, w sumie zadne inne szkolenia zawodowe nie przychodzą mi do głowy Izabela.
Fajnie, a które z nich już masz?
Mam sepy, część udt i prawo jazdy B+C+E 🙂
To rzeczywiście Leon Zawodowiec 😯