Czym różni się elektryk od elektronika?

2022.09.14

1 minuta i 52 sekunda

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy elektronik a elektryk to ten sam zawód? Są bardzo podobne, ale jednak różnią się wykonywanymi czynnościami. Sprawdź, na czym polega ta różnica czytając ten artykuł.

Obowiązki elektryka a elektronika

Elektryk zgodnie z opisaną klasyfikacją wykonuje montaż, diagnozę, naprawę – instalacji, urządzeń i sieci elektrycznoenergetcznych. Oprócz tego diagnozuje stan izolacji, urządzeń i maszyn elektrycznych, lokalizuje uszkodzenia i dokonuje ich napraw, dobiera zabezpieczenia urządzeń, instalacji i maszyn elektrycznych. Mówiąc w skrócie elektryk pracuje pod napięciem, dlatego wymaga się od niego posiadania legalnych uprawnień, które odnawia się co 5 lat. Jeśli chodzi o elektronika to jego obowiązki polegają na instalacji, montażu, konserwacji oraz naprawie aparatury i urządzeń elektronicznych. Pracuję on we wszystkich jednostkach, gdzie stosowane są urządzenia elektroniczne.

Na czym, więc polega różnica między elektrykiem a elektronikiem?

Elektryk i elektronik to zawody pokrywające się, jednak różnią się wykonywanymi czynnościami. Elektryk specjalizuje się w instalacjach, sieciach oraz urządzeniach elektrycznych, natomiast elektronik zajmuje się sprzętem elektronicznym czy układami cyfrowymi i analogicznymi. Kolejną różnią między nimi jest to, że elektryk pracuje nie tylko w zakładzie pracy. Może on wykonywać obowiązki zawodowe w terenie bądź wysokościowe. Elektronik realizuje prace w jednostce, w której jest zatrudniony, a dokładnie przy biurku naprawiając sprzęt elektroniczny.

Szczegółowe obowiązki elektronika

Poniżej znajdziesz konkretne czynności, które może wykonywać elektronik. Są nimi:

  1. Wykonywanie schematów montażowych, blokowych oraz ideowych układów i urządzeń elektronicznych,
  2. Interpretowanie zjawisk z zakresu elektrotechniki i elektroniki,
  3. Posługiwanie się instrukcjami obsługi czy dokumentacją serwisową układów i urządzeń elektronicznych,
  4. Posługiwanie się oprogramowaniem komputerowym wspomagającym projektowanie i diagnozowanie,
  5. Montowanie, testowanie oraz uruchamianie urządzeń elektronicznych,
  6. Wykonywanie modeli i prototypów oraz ich uruchamianie,
  7. Dokonywanie pomiarów wielkości elektrycznych/nieelektrycznych wraz z parametrami,
  8. Diagnozowanie stanu i naprawa uszkodzonego sprzętu,
  9. Przeprowadzanie kontroli technicznej w fazach produkcji i uruchamiania urządzeń elektronicznych,
  10. Sporządzanie kalkulacji robót na stanowiskach wytwórczych, instalacyjnych, w serwisie i stanowisku diagnostycznym.

Warto wiedzieć, że elektryk pracuje przy urządzeniach, sieciach oraz instalacjach przy napięciu >230V.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania