Jak oszczędzać prąd oraz obniżyć rachunek za energię elektryczną

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Moi drodzy, tym razem postanowiłam, że napiszę dla was troszkę inny poradnik, który pomoże wam w tych trudnych czasach odłożyć trochę więcej gotówki w swojej kieszeni i podreperować miesięczny budżet domu lub firmy. Z tego względu przygotowałam dla was kilka prostych, ale skutecznych sposobów na to jak oszczędzać prąd i jednocześnie znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Wybrałam jednak dla was tylko te metody, które nie sprawią wam na co dzień większego kłopotu. No to zaczynajmy oszczędzanie w 2024 🤑 roku.

Dlaczego warto oszczędzać prąd

Na sam początek chciałabym jednak wam napisać o tym, dlaczego warto oszczędzać prąd. Oczywistym argumentem przemawiającym za optymalizacją zużycia energii elektrycznej jest oczywiście w efekcie mniejszy rachunek za prąd, jednak nie należy zapominać o najważniejszym, czyli 🍃 ekologii. Nie ma co ukrywać, że szczególnie w Polsce, największa ilość energii elektrycznej generowana jest wciąż ze źródeł, które niestety powodują dla środowiska duże zanieczyszczenie powietrza, wody oraz gleby.

Jak można bowiem przeczytać w wartościowych źródłach w poprzednim roku ponad 50% energii elektrycznej pochodziło z węgla kamiennego oraz brunatnego❗️Są to jedne z najgorszych dla środowiska surowców, które możemy wykorzystywać w procesie spalania, a zatem powodują one ogromne spustoszenie dla otaczającego nas pięknego krajobrazu. A ponieważ na ten moment w Polsce nie mamy aktualnie wystarczająco rozwiniętej technologii OZE 💡 pozwalającej na chociażby ładowanie urządzeń elektrycznych w momencie nadwyżki elektrycznej płynącej z czystej energii, to warto właśnie skupić się na oszczędzaniu prądu.

Wiem jednak, że kwestia ekologii to coś co przekona tylko nielicznych z was, dlatego przytoczę jeszcze kilka argumentów przemawiających za oszczędzaniem energii elektrycznej. Gdyby tylko każdy z nas choć w małym stopniu wykorzystał porady, które umieściłam w tym poradniku to w efekcie końcowym znacząco wpłynęłoby to na stabilność całej sieci elektroenergetycznej niwelując całkowicie ryzyko jej przeciążenia, czy też wystąpienia sytuacji określanej jako ⚡️ blackout, czyli całkowitej przerwy dostawy energii elektrycznej.

Oszczędzając prąd wydłużasz także żywność swoich urządzeń elektrycznych, szczególnie tych, które pracują pod napięciem prądu stałego oraz akumulują energię elektryczną. Jeżeli więc zastosujesz moje wskazówki z tego poradnika to gwarantuję Ci, że znacząco wydłużysz żywotność akumulatora swojego 📲 smartfona. A to z kolei przełoży się również na oszczędności finansowe, które zdaję sobie sprawę, że są najważniejsze dla moich czytelników. Teraz więc przejdźmy do kolejnego, a jakże ważnego punktu, w którym policzę ile możesz oszczędzić miesięcznie na prądzie stosując się do moich wskazówek 💁🏻‍♀️

Ile możesz oszczędzić miesięcznie na prądzie

Na początku chciałabym podkreślić, że moje wyliczenia są bardzo ogólne, ponieważ istnieje bardzo wiele czynników, które ostatecznie wpływają na całkowite zużycie energii elektrycznej w domu lub firmie. Aktualna stawka w 2024 roku za 1 kWh wynosi w Polsce średnio 0,77 zł przy rocznym zużyciu do 2.000 kWh. Powyżej tej wartości średnia stawka w Polsce za zużyte 1 kWh wynosi już 1,27 zł. Jak więc widzisz, różnica jest ogromna już tylko na samej ilości zużytego prądu, dlatego w przypadku dużych powierzchni takich jak biura lub 🏡 domy jednorodzinne będą występować znacznie większe rachunki niż w przypadku np. mieszkania  w bloku, choć to też zależne jest od ilości lokatorów itd.

Poszperałam jednak w internecie i znalazłam kilka ciekawostek dotyczących tego ile wynoszą średnie rachunki za energię elektryczną w Polsce. I tak dla przykładu w przypadku gospodarstwa domowego w Warszawie średni miesięczny koszt za energię elektryczną wynosi miesięcznie około 200 zł przy zużyciu do 2000 kWh oraz 300 zł powyżej tego limitu. Wynika z tego, że średnie zużycie prądu w domu jednrodzinnym będzie wynosić od ~240 do ~260 kilowatogodzin miesięcznie.

Obniżając więc zużycie prądu jedynie o -10%, możemy liczyć na oszczędność w wysokości około 25 zł miesięcznie, co w skali roku pozwala zaoszczędzić na przynajmniej jednym rachunku za energię elektryczną. O tym jednak ile dokładnie możesz miesięcznie i rocznie zatrzymać w swojej kieszeni z opłat za prąd dowiesz się poniżej, gdzie przedstawię Ci konkretne sposoby na oszczędzanie prądu wraz z dokładnymi wyliczeniami dotyczącymi ich wpływu na rachunek za energię elektryczną.

Jak zmniejszyć rachunek za energię elektryczną

Doskonale wiem, że oszczędzanie prądu to dla większości konieczność, a nie przyjemność. Oczywistym komfortem jest nie patrzeć na wysokość rachunków za prąd, a smartfona odpinać od ładowarki tylko wtedy, gdy idziemy na dłużej do 🚽 toalety. Zdaję sobie także sprawę, że i sama ekologia nie jest dla Ciebie najciekawszym tematem, ale wiem jednocześnie, że potrzeba naprawdę nie wiele wysiłku, żeby zadbać nie tylko o swoją kieszeń, ale także 🌍 planetę. W dobie szalejących wręcz cen nie tylko energii elektrycznej, ale także codziennych wydatków myślę, że warto jednak pochylić się nad wskazówkami, które przygotowałam dla Ciebie poniżej 💁🏻‍♀️ i zaoszczędzić miesięcznie te kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt złotych wdrażając w swoją codzienność kilka prostych nawyków.

W obliczenia uwzględniłam średnią stawkę za energię elektryczną przy zużyciu do 2000 kWh. Oznacza to, że jeżeli Twoje zużycie roczne jest powyżej 2000 kWh to oszczędności będą jeszcze większe.

1. Odłącz nieużywane urządzenia elektryczne od prądu

Czy wiesz, że nawet wyłączone urządzenia elektryczne podłączone do prądu wciąż zużywają jego nieznaczną ilość? Taki działanie nazywamy trybem czuwania (z ang. standby) i ma to realny wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną. I chociaż zazwyczaj te zużycie kształtuje się na poziomie 0,1 kWh, to jednak w skali miesiąca oraz roku przekłada się na konkretną kwotę. Poniżej znajdziesz dokładne wyliczenia zużycia prądu oraz opłat z tym związanych na przykładzie telewizora.

Oszczędność prądu: 0,1 kWh
Oszczędność prądu miesięczne: 0,072 kWh
Oszczędność prądu rocznie: 0,864 kWh
Oszczędność pieniędzy miesięcznie: 0,06 zł
Oszczędność pieniędzy rocznie: 0,67 zł

Kwoty wydają się małe? Tylko, że dotyczy to jednego urządzenia elektrycznego, a w zazwyczaj mamy i znacznie więcej 🙂 Kwotę więc należy pomnożyć przez ilość urządzeń, które możesz odłączyć w czasie, gdy nie są używane. Oznacza to, że jeżeli wprowadzisz do swojego życia ten nawyk to zyskasz na tym rocznie od kilku to kilkunastu złotych.

Odłączanie urządzeń elektrycznych od prądu możesz ułatwić sobie stosując listwy zasilające z wyłącznikiem.

2. Zastąp tradycyjne żarówki oświetleniem diodowym

LED to skrót od light-emitting diode, czyli technologii oświecenia za pomocą diody elektroluminescencyjnej. Zaletą oświetlenia LED jest przede wszystkim trwałość oraz niskie zużycie energii elektrycznej w stosunku do tradycyjnych żarówek opartych na… żarniku. Nie wchodząc jednak w techniczne szczegóły warto mieć na uwadze, że wymiana oświetlenia w domu lub firmie może być kolejnym, skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd. W przypadku tradycyjnej żarówki zużycie energii elektrycznej jest bowiem około 10 razy większe, niż w przypadku żarówki LED. Jak więc wyglada to w odniesieniu do miesięcznego i rocznego zużycia prądu? Do tego celu wykorzystałam właśnie tę różnicę, biorąc na przykład klasyczną żarówkę 25W  oraz jej ledowy odpowiednik 3W. Różnica wynosi więc, aż 22 Wat na jednej żarówce ❗️

Wyłączanie świateł w nieużywanych pomieszczeniach lub ograniczenie ilości włączonych lamp również pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków za prąd.

Zużycie prądu: 22 kWh
Oszczędność prądu miesięczne: 15,84 kWh
Oszczędność prądu rocznie: 190,08 kWh
Oszczędność pieniędzy miesięcznie: 12,20 zł
Oszczędność pieniędzy rocznie: 146,36 zł

Co te wszystkie liczby oznaczają dla Ciebie? Zakładając więc, że tylko jedna żarówka o mocy 25W zużywa energię elektryczną przez cały rok, to w odniesieniu do jej odpowiednika LED o mocy 3W zużywa ona, aż o 190,08 kWh więcej rocznie, co kosztuje Cię 146,36 zł.  Oczywiście wiem, że nikt z nas nie używa oświetlenia przez cały rok, ale jeżeli założymy, że będzie to dziennie nawet tylko 8 godzin i pomnożymy tę wartość przez ilość wszystkich żarówek wymienionych na LED to może okazać się, że rocznie zaoszczędzić na samym tym działaniu nawet kilkaset 💸 złotych! Warto? Warto 💁🏻‍♀️

3. Podnieść klasę swoich urządzeń elektrycznych

I nie chodzi tutaj o jakość, a wydajność energetyczną urządzeń elektrycznych oznaczanych klasami od A (najwyższa) do G (najniższa). Oznacza to, że im wyższa klasa tym mniejsze zużycie energii elektrycznej przez urządzenia podłączone do prądu, a co tym idzie ostatecznie mniejsze rachunki. Wzór na obliczenie zużycia prądu elektrycznego przez np, pralkę jest bardzo skomplikowany, dlatego pozwolicie, że nie będę go tutaj przytaczać. Wystarczy jednak pamiętać, aby zawsze przy wyborze nowego urządzenia AGD lub RTV kierować się właśnie wspomnianą etykietą energetyczną. Warto tutaj jeszcze jednak wspomnieć o tym, że klasa A dzieli się jeszcze na A+, A++ i A+++, gdzie oczywiście ostatnia oznacza najbardziej energooszczędne urządzenia elektryczne. I tak dla przykładu wybierając pralkę o klasie A jej zużycie będzie na poziomie 180 kWh, a w przypadku klasy A+++ 110 kWh. No to liczymy ile to da pieniążków 💁🏻‍♀️ przy różnicy 70 kWh.

Zużycie prądu: 70 kWh
Oszczędność prądu miesięczne: 50,40 kWh
Oszczędność prądu rocznie: 604,80 kWh
Oszczędność pieniędzy miesięcznie: 38,80 zł
Oszczędność pieniędzy rocznie: 465,70 zł

Tyle dokładnie wynoszą oszczędności z wymiany tylko jednego urządzenia AGD na wyższą klasę. W przypadku starszych urządzeń elektrycznych różnica w klasie i poborze prądu może być jeszcze większa ❗️A teraz pomnóż te wartości przez ilość sprzętu, który pójdzie do wymiany i ciesz się niższymi 💁🏻‍♀️ rachunkami za prąd.  I tak, wiem, że pralka nigdy nie działa przez cały rok bez przerwy, ale dokładne wartości już myślę, że możecie sobie policzyć sami, ja chcę wam tylko przybliżyć skalę oszczędności.

4. Odłącz ładowarki od prądu w czasie spoczynku

Czy wiesz, że nieużywana, ale podłączona do prądu ładowarka również zużywa prąd elektryczny? No to już wiesz 😎 Zgodnie z moimi danymi, które udało mi się również wyszperać w internecie w przypadku ładowarki do laptopa średnia wartość poboru prądu w spoczynku to, aż 4,42 kWh❗️Oznacza to, że jedna nieodłączona ładowarka może zużywać więcej prądu niż zapalona żarówka, a taka ładowarka bardzo często podłączona jest bez przerwy przez cały rok. To teraz policz sobie ile takich ładowarek masz obecnie w domu i sprawdź jak dużo możesz oszczędzić wykonując tylko ten mały gest odłączenia wtyczki 🔌 od źródła prądu.

Zużycie prądu: 4,42 kWh
Oszczędność prądu miesięczne: 1,27 kWh
Oszczędność prądu rocznie: 15,28 kWh
Oszczędność pieniędzy miesięcznie: 0,98 zł
Oszczędność pieniędzy rocznie: 11,77 zł

Może bowiem okazać się, ze zaoszczędzisz w ten sposób rocznie nawet kilkadziesiąt złotych. Mało? Ja tam liczę każdy grosz, a jak spojrzę na to przez pryzmat żywotności urządzenia i ekologii ☘️ to tym bardziej mam motywację, żeby po każdym użyciu ładowarki odłączyć ją od prądu.

I to w sumie tyle, ponieważ nie chciałam lać tutaj wody, a pokazać naprawdę proste do zastosowania porady oszczędzania prądu i zmniejszenia rachunków za energię elektryczną 💁🏻‍♀️ Oczywiście za jakiś czas wrócę tutaj z nowymi pomysłami i chętnie rozbuduję ten artykuł, dlatego proszę o wyrozumiałość, ponieważ chciałam, żeby był jak najbardziej merytoryczny 🤓 A na koniec moi kochani czytelnicy polecam wam także mój ostatni artykuł, w którym pisałam o tym kto może zdobyć uprawnienia SEP w świetle najnowszych przepisów 🙂

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania