Jak oznaczać kable elektryczne?

2022.09.14

2 minuty i 16 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy wiesz jak oznaczać kable elektryczne według ustanowionego prawa? Jeśli nie, to w tym artykule dowiesz się jaka norma za to odpowiada i jak powinieneś takie oznaczenia wykonywać.

Normy porządkujące sposób oznaczania oraz klasyfikowania przewód elektrycznych to:

PN-EN60445:2010P i PN-EN 60446:2010P

Jak oznaczać kable elektryczne? Opis

Pierwsza litera, która występuje w oznaczeniu kabla elektrycznego opisuje użytą powłokę, czyli:

Y – polwinit

Yn – polwinit uniepalniony

X – polietylen

H – bezhalogen

On – guma oponowa

Gs – Guma silikonowa

PUR – poliuretan

Konstrukcja żyły określana jest przez następujący symbol: D – czyli drut, L – linka, L…g – linka giętka.

Kolejną literką w oznaczeniu konstrukcji jest ta, która mówi z jakiego materiału została wykonana izolacja:

Y – polwinit

G – guma

X – polietylen

Gs – Guma silikonowa

2X – polietylen sieciowany

H – Bezhalogen

Natomiast do budowy przewodu używa się oznaczeń takich jak:

a – powłoka z przędzy bawełnianej

b – izolacja odporna na wysoką temperaturę

c – materiał niepalny

d – zwiększona grubość izolacji

p – przewód płaski

u – przewód uzbrojony

n – przewód wyposażony w link

Rodzaje przewodów elektrycznych

Poniżej znajdziesz opis rodzai występujących przewodów elektrycznych. Mają one dopasowane do siebie kolory.

Przewód fazowy (L) – ma on kolor brązowy, ale czasami producenci do jego określenia używają białego, szarego bądź czerwonego w zależności od ilości wystepujących żył. Przewód L jest bezpośrednio połączony z cewką transformatora, a napięcie w obwodzie wynosi 230V.

Przewód neutralny (N) – ma on kolor niebieski. Przewód ten jest połączony z neutralnym punktem transformatora i jest on uziemiony. Jest on potrzebny do prawidłowego działania urządzenia elektrycznego. Napięcie w przewodzie neutralnym powinno wynosić zero.

Przewód ochronny (PE) – jego kolor to żółtozielony, a jego zadaniem jest chronienie człowieka przed ewentualnym porażeniem elektrycznym. Przewód ten jest połączony z ziemią bądź przewodem neutralnym w rozdzielnicy bezpiecznikowej.

Przykładowe oznakowanie przewód, które informują o ich zastosowaniu

  1. YDY – przewód miedziany jednodrutowy z izolacją i powłoką z polwinitu zwykłego. Użwa się go w pomieszczeniach mokrych, jak i suchych. Montuje się go na rynkowo i pod.
  2. OMY i OMYp – miedziany przewód oponowy w izolacji i oponie polwinitowej. OMY jest okrągły a OMYp płaski. Stosowany wewnętrz budynków, zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych.
  3. OWY – miedziany warsztatowy, który posiada oponę i izolację z poliwinitu. Użytkowany do zasilania urządzeń przenośnych i grzejnych.
  4. YKY i YAKY – doziemne kable elektroenergetyczne. Jeden jest miedziany, a. drugi aluminiowy. Obydwa posiadają powłokę oraz izolację z polwinitu.
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania