Pompa ciepła – jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

2022.08.09

2 minuty i 20 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Szukasz realnego sposobu na obniżenie kosztów za ogrzewanie swojej nieruchomości? Zainteresować Cię może pompa ciepła. Sprawdź, więcej na ten temat czytając ten wpis.

Pompa ciepła a ogrzewanie – jak to działa?

Pierwszym krokiem jest pobór ciepła. W systemie krąży ciecz -najczęściej jest to glikol lub woda zmieszana ze środkiem przeciwzamarzaniowym. Ciecz ta absorbuje ciepło z otoczenia (np. wód gruntowych, gruntu) i transportuje je do pompy.

Jedynym wyjątkiem są powietrzne pompy ciepła, które zasysają zewnętrzne powietrzne przez wentylator. Dostarcza on ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy.

Drogi krok to wykorzystanie ciepła. Pompa ma swój obieg, w którym krąży gazowy czynnik chłodniczy. W parowniku następuje przekazanie energii z pierwszego obiegu do czynnika chłodniczego, a więc efektem będzie odparowanie tego czynnika. Para pobierana jest przez sprężarkę, która podnosi poziom temperatury czynnika chłodniczego – robi się on cieplejszy. W skraplaczu, gorący czynnik w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i oddaje swoje ciepło, a następnie trafia do zaworu rozprężanego. Czynnik tam zmniejsza swoje ciśnienie i wraca do stanu skupienia ciekłego.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o powietrzną pompę ciała. Bo tutaj czynnik chłodniczy ogrzewa zewnętrzne powietrze.

Trzecim i ostatnim krokiem jest ogrzewanie. W każdym budynku musi znajdować się instalacja grzewcza wraz z zasobnikami magazynującymi ciepło.  W instalacji krąży zazwyczaj woda – czynnik grzewczy. Przejmuje ona ciepło, które oddał czynnik chłodniczy w skraplaczu i kieruje się go do zbiornika wody grzewczej lub ciepłej wody użytkowej (grzejniki, ogrzewanie podłogowe).

Korzyści z posiadania pompy ciepła

Poniżej znajdziesz zalety wykorzystania w swoim budynku pompy ciepła:

  1. wysoka efektywność – nadaje się do ogrzania dużej powierzchni,
  2. przyjazna dla użytkowników – nie generuje hałasu i nie zajmuje dużo miejsca,
  3. konserwacja jest bardzo łatwa – pompy wymagają corocznego przeglądu, a także nie trzeba czyścić urządzenia,
  4. brak potrzeby kupowania opału,
  5. bezemisyjne ogrzewanie – nie ma spadku jakości powietrza.

Ile można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?

Ogrzewanie pompą ciepła to zdecydowanie opcja na zaoszczędzenie pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ, nie wymaga to żadnego opału.  Około 70-75% energii pompa pobiera z źródeł dolnych (gruntu, wody gruntowej), a pozostałe 25-30% z gniazdka. Koszt roczny zasilania pompy to między 1500 a 2000 złotych, w zależności od użytkowania. Jest to napewno mniejszy koszt, niż przy wykorzystywaniu tradycyjnych form ogrzewania. Koszt za ogrzewanie pompą ciepła można jeszcze bardziej obniżyć montując system fotowoltaiczny. Dzięki panelom PV pompa będzie pracować za darmo!

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania