Chcesz zrobić uprawnienia sep? To kliknij i zrób tu gdzie ja :-)
SEP a SEEP a SIMP – czym się różnią?
Dobra dzisiaj kolejny artykuł z cyklu pytania od moich czytelników, czyli czym różni się SEP, SEEP i SIMP. Nazwy podobne powstają jak grzyby po deszczu 🌧️ i nie będę wszystkich wymieniać, bo musiałabym chyba zrobić kolejny wpis tak długi jak ten: Komisje kwalifikacyjne SEP w URE. No, ale zamieszanie na rynku jest co raz większe, bo jak rozróżnić SEP od SEEP? No jeszcze SIMP to się jakoś wyróżnia, ale te dwie pierwsze wyglądają jak literówka – ale to nie błąd, to celowe działanie, aby wprowadzić Ci w głowie zamieszanie.
SEP a SEEP sobie nie równe
Z początku ja sama myślałam, że ktoś zrobił literówkę w internecie wpisując SEEP zamiast SEP, ale okazało się po moim riserczu 🕵🏻♀️ że to celowy zabieg! Ale tylko marketingowy i powierzchowny. O co więc chodzi… Otóż w Polsce nie ma innych uprawnień niż SEP, ponieważ jak pisałam już tutaj Jak sprawdzić legalność komisji SEP? wszystkie komisje muszą być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki – i nie ma innego urzędu, który może wydać uprawnienia do wydawania uprawnień. Koniec kropka.
Skąd więc nazwa SEEP? To nazwa brandowa, ktoś sobie wymyślił i jest to ok, pochodzi ona od skrótu Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich, która brzmi znajomo prawda? Tak – podobnie jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Nie będę pisać nic na temat tej firmy, bo jej nie znam – nie mam doświadczenia z nią żadnego, a moje słowa przytaczam na podstawie informacji, które znalazłem na tej oficjalnej stronie na prawach cytatu.
Z pozoru oferta SEEP wygląda jako alternatywa dla SEP. Ale sobie pogrzebałam bardziej, bo ja taki elektryk-detektyw jestem, chyba się minęłam z powołaniem co nie? I patrzcie co znalazłam na podstronie:
Czyli miałam rację – SEEP to SEP, z tym, że nazwa własna wymyślona w jakimś celu. W jakim? Może po to, aby zmylić przeciwnika, albo po prostu zrobić jakąś sztuczną konkurencję dla sepu?
Dlaczego więc napisałam, że SEP i SEEP nie są sobie równe? Bo SEP to w branży określenie, które każdy zna i wiadomo co się za nim kryje – ja z kolei nie wiem co kryje się za SEEP więc może wy napiszcie w swoich komentarzach parę słów na ten temat, aby pomóc innym osobom? Mieliście już jakieś doświadczenia z tą komisją? Piszcie w komentarzach.
SEP a SIMP – czy to to samo?
Wpisałam więc w Google SIMP i wyskoczyła mi taka zielona stronka o nazwie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. No to sobie znowu zrobiłam riserch 🔎 i znalazłam dokładnie to samo:
Wygląda, że podobnie jak SEEP tak i SIMP to komisja URE, czyli akredytowana przez Urząd Regulacji Energetyki. Nazwa zbliżona, ale znacznie już odbiegająca od SEP i SEEP.
Dobra, a jaki z tego jest wniosek? Z jednej strony nie ma różnić pomiędzy tymi komisjami, czy też firmami, z drugiej strony, firmy, które deklarują się jako sepowskie teoretycznie są bardziej wiarygodne, bo łatwiej zrozumieć klientom o co chodzi. Ale podobnie jak z SEEP tak i z SIMP nie miałam żadnego kontaktu, więc nie będę ich oceniać.
Myślę, że ofert na rynku jest tyle, że nie warto eksperymentować, bo zastanawia mnie bardzo czemu zwłaszcza ta pierwsza firma nie używa po prostu nazwy SEP.
Co oznacza skrót SEP?
No właśnie, SEP to sep, taki zamiennik w branży na po prostu nazywanie certyfikatów elektrycznych. Nikt nie będzie używał nazwy URE, bo jakoś się nie przyjęła, więc wszyscy mówią SEP. Nazwa początkowo była kojarzona wyłącznie ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, ale od wielu wielu lat jest właśnie synonim certyfikatów zawodowych G1, G2 i G3. Więcej na temat sepów przeczytasz w moim wpisie na blogu pt. Szkolenie SEP 1kV dla nieelektryków.
Dajcie znać co wy o tym myślicie i jakie macie doświadczenia w tym temacie.
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, pogrzebałam sobie więcej na stronie SEEP i znalazłam, że czasami używają oni określenia też SEP np. uprawnienia SEP. Ciekawe z czego wynika ten brak spójności…
Dzięki Elektryczka za wyjaśnienie przyszłemu elektrykowi różnicę pomiędzy SEP a SEEP.
Przydalby sie jeszcze podobny poradnik ale o roznicach pomiedzy uprawnieniami SEP a UDT