Sprawdź, czym jest elektroniczny tatuaż!

2023.01.06

2 minuty i 5 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy wiesz, czym jest elektroniczny tatuaż? Jeśli nie, to tutaj znajdziesz wyjaśnienie tej technologii oraz informacje jakie może mieć zastosowanie w naszym świecie. Sprawdź, jaka przyszłość się przed nami formuje.

Tatuaż elektroniczny

Zacznij najpierw od wytłumaczenia czym dokładnie jest taki tatuaż elektroniczny. To bardzo małych rozmiarów, bo tylko od 8 do 35 mm urządzenie składające się z cienkich przewodów oraz czujników. Urządzenie to potrafi przystosowywać się do ludzkiego ciała, czyli rozciągać się i kurczyć wraz ze skórą. Jeśli chodzi o materiał stosowany do jego produkcji to wszystko zależy od tego na co zdecyduje się producent. Jednak sama zasada budowy takiego tatuaż zawsze jest taka sama. W cienkich i elastycznych plastrach stosuje się elementy obwodów elektrycznych o tych samym właściwościach. Jedna część przewodów jest silikonowa o grubości kilku-nanometrów, a druga to na przykład: płatki złota. Na ten moment tatuaż elektroniczny aplikowany jest na powierzchni skóry, ale już wiadomo, że jest opracowywana technologia w wersji podskórnej. Tatuaż można usunąć w każdym momencie. Istniejącymi projektami jest DuoSkin oraz SkinMarks. Pierwszy z nich opracowali naukowcy MiT wraz z Microsoft Research. Można za jego pomocą płacić za pomocą NFC czy sterować odtwarzaniem muzyki. SkinMarks zostało opracowane przez Google i w odróżnia od pierwszej opcji jego rolą jest kontrolowanie urządzeń za pomocą wykonywanych gestów. Mówimy tutaj o na przykład zginaniu palców, dłoni czy całej ręki.

Zastosowanie tatuażu elektronicznego

Według przeprowadzonych badań tatuaż w takiej formie znajdzie swoje zastosowanie jako:

  1. Lekarz pierwszego kontaktu – pomiar temperatury, sprawdzenie poziomu glukozy oraz cholesterolu czy kontrolowanie gojących się ran.
  2. Neurolog – kontrolowanie i rejestracja pracy mózgu wraz z informowanie o występowaniu dysfunkcji.<.li>
  3. Wykrywacz kłamstw – będzie to bazować na kontrolowaniu reakcji organizmu.
  4. Kardiolog – rejestracja pracy serca i wysyłanie powiadomienia przed zawałem na smartfon.
  5. Dentysta – sensory aplikowane na zęby będą nas powiadamiać o np. Powstawaniu próchnu czy rozwijaniu się zapalenia.

Oprócz powyższych zastosowań tatuaż elektroniczny będzie wspomagać osoby z paraliżem, który pozwoli na stymulację mięśni i sterowanie kończynami. W przyszłości możemy spodziewać się telepatii, czyli odczytywaniu słów, które pojawią się w naszych myślach. Oprócz tego GPS wszczepiony umożliwiający śledzenie danej osoby czy telefonowanie.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania