Chcesz zrobić uprawnienia sep? To kliknij i zrób tu gdzie ja :-)
Uprawnienia elektroenergetyczne a praca zagranicą
Choć nasz kraj cały czas się rozwija gospodarczo to zarobki w takich krajach jak Niemcy czy Holandia pozostają dalej w sferze marzeń wszystkich polaków. Nic, więc dziwnego, że wielu z nas myśli o przeniesieniu się w celach zarobkowych lub na stałe. To nie tylko korzyści dla nas, ale także dla zagranicznych pracodawców, którzy chętnie przyjmują wykwalifikowanych fachowców. W tym wpisie poruszę temat uprawnień elektroenergetycznych i czy można z nimi pracować zagranicą.
Uprawnienia elektroenergetyczne – w jakich państwach możesz pracować?
Jeśli zastanawiasz się nad emigracją, aby poprawić swój byt i chcesz zdobyć uprawnienia elektroenergetyczne, ale nie wiesz czy będą one honorowane w danym kraju i przez to Twój wyjazd stoi pod znakiem zapytania? Tutaj Cię uspokoję. Uprawnienia uzyskane w Polsce są legalne w całej Unii Europejskiej, Szwajcarii i we wszystkich państwach, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
To ważne! Zaznaczam, że przed wyjazdem musisz przetłumaczyć otrzymany certyfikat kwalifikacyjny na język danego kraju, w którym będziesz się ubiegać o pracę. Zazwyczaj takie przetłumaczenie wykonuje organizator kursu, ale można to też zrobić na własną rękę przez biegłego przysięgłego. Takie tłumaczenie to koszt od 100-120 złotych.
Dlaczego, warto zdecydować się na kurs oraz egzamin państwowy na uprawnienia elektroenergetyczne? Bo mając takie kwalifikacje nie będziesz mieć problemu z znalezieniem dobrze płatnej pracy zagranicą. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który kraj wybierzesz, bo wszędzie poszukiwani są fachowcy z uprawnieniami elektrycznymi, cieplnymi i gazowymi.
Uprawnienia elektroenergetyczne i ich podział
Poniżej znajdziesz podział uprawnień elektroenergetycznych, które możesz zdobyć w Polsce i pracować w innych państwach na świecie. Zobacz, które kwalifikacje będą dla Ciebie.
- uprawnienia elektryczne – zezwalają na pracę w zakresie eksploatacji i/lub dozoru urządzeń, sieci oraz instalacji elektrycznych, które wytwarzają, przetwarzają, zużywają, przesyłają energię elektryczną,
- uprawnienia cieplne (energetyczne) – zezwalają na pracę w zakresie dozoru i/lub eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci cieplnych, które przesyłają, wytwarzają, przetwarzają, magazynują i zużywają ciepło,
- uprawnienia gazowe – zezwalają na wykonywanie pracy eksploatacji i/lub dozoru instalacji, sieci i urządzeń gazowych, które wytwarzają, zużywają, przetwarzają, przesyłają, zużywają i magazynują paliwa gazowe.
Jak widać, warto zainwestować w swoją przyszłość dotyczącą uprawnień elektroenergetycznych nie tylko ze względu na dobrze płatną pracę, ale także pewność, że w tej branży zawsze będzie potrzeba na wykwalifikowanych fachowców pracujących przy urządzeniach, sieciach i instalacjach gazowych, elektrycznych oraz cieplnych.