Uprawnienia elektroenergetyczne a praca zagranicą

2022.08.09

2 minuty i 12 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Choć nasz kraj cały czas się rozwija gospodarczo to zarobki w takich krajach jak Niemcy czy Holandia pozostają dalej w sferze marzeń wszystkich polaków. Nic, więc dziwnego, że wielu z nas myśli o przeniesieniu się w celach zarobkowych lub na stałe. To nie tylko korzyści dla nas, ale także dla zagranicznych pracodawców, którzy chętnie przyjmują wykwalifikowanych fachowców. W tym wpisie poruszę temat uprawnień elektroenergetycznych i czy można z nimi pracować zagranicą.

Uprawnienia elektroenergetyczne – w jakich państwach możesz pracować?

Jeśli zastanawiasz się nad emigracją, aby poprawić swój byt i chcesz zdobyć uprawnienia elektroenergetyczne, ale nie wiesz czy będą one honorowane w danym kraju i przez to Twój wyjazd stoi pod znakiem zapytania? Tutaj Cię uspokoję. Uprawnienia uzyskane w Polsce są legalne w całej Unii Europejskiej, Szwajcarii i we wszystkich państwach, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To ważne! Zaznaczam, że przed wyjazdem musisz przetłumaczyć otrzymany certyfikat kwalifikacyjny na język danego kraju,  w którym będziesz się ubiegać o pracę. Zazwyczaj takie przetłumaczenie wykonuje organizator kursu, ale można to też zrobić na własną rękę przez biegłego przysięgłego. Takie tłumaczenie to koszt od 100-120 złotych.

Dlaczego, warto zdecydować się na kurs oraz egzamin państwowy na uprawnienia elektroenergetyczne? Bo mając takie kwalifikacje nie będziesz mieć problemu z znalezieniem dobrze płatnej pracy zagranicą. Tak naprawdę nie ma znaczenia, który kraj wybierzesz, bo wszędzie poszukiwani są fachowcy z uprawnieniami elektrycznymi, cieplnymi i gazowymi.

Uprawnienia elektroenergetyczne i ich podział

Poniżej znajdziesz podział uprawnień elektroenergetycznych, które możesz zdobyć w Polsce i pracować w innych państwach na świecie. Zobacz, które kwalifikacje będą dla Ciebie.

  • uprawnienia elektryczne – zezwalają na pracę w zakresie eksploatacji i/lub dozoru urządzeń, sieci oraz instalacji elektrycznych, które wytwarzają, przetwarzają, zużywają, przesyłają energię elektryczną,
  • uprawnienia cieplne (energetyczne) – zezwalają na pracę w zakresie dozoru i/lub eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci cieplnych, które przesyłają, wytwarzają, przetwarzają, magazynują i zużywają ciepło,
  • uprawnienia gazowe – zezwalają na wykonywanie pracy eksploatacji i/lub dozoru instalacji, sieci i urządzeń gazowych, które wytwarzają, zużywają, przetwarzają, przesyłają, zużywają i magazynują paliwa gazowe.

Jak widać, warto zainwestować w swoją przyszłość dotyczącą uprawnień elektroenergetycznych nie tylko ze względu na dobrze płatną pracę, ale także pewność, że w tej branży zawsze będzie potrzeba na wykwalifikowanych fachowców pracujących przy urządzeniach, sieciach i instalacjach gazowych, elektrycznych oraz cieplnych.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania