Zmiany w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska

2022.07.28

2 minuty i 9 sekund

Zdjęcie stockowe

Cześć, jestem Elektryczka Izabela i moim hobby jak zapewne się domyślasz jest branża elektryczna. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu podzielę się z Tobą także moimi innymi pasjami.

Niniejszy artykuł pod tytułem Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Uprawnienia G1 G2 G3 – co to jest? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Od 1 lipca 2022 roku nie będzie już tak łatwo zdobyć uprawnienia elektroenergetyczne. Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych z grup G1, G2 i G3 znajdziesz w tym artykule. Sprawdź, co teraz musisz zrobić, aby zostać elektrykiem!

Co NALEŻY dołączyć do wniosku na egzamin państwowy?

Od teraz każdy kto chce posiadać niezbędne uprawnienia w zakresie eksploatacji oraz dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych musi potwierdzić je następującymi dokumentami:

1️⃣ świadectwo bądź dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego,

2️⃣ świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie,

3️⃣ dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,

4️⃣ certyfikat kwalifikacji zawodowej lub dyplom zawodowy,

5️⃣ świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski (w zawodach, w których nauczanie obejmuje treści związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci),

6️⃣ świadectwo ukończenia szkoły w zawodzie, które obejmuje nauczanie związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,

7️⃣ zaświadczenie o przebiegu nauczania (praktyka) wydane przez szkołę potwierdzające kształcenie w zawodzie, które obejmuje nauczanie związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,

8️⃣ zaświadczenie wystawione przez kierownika urzędu Ministra Obrony Narodowej bądź jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej, potwierdzające doświadczenie zawodowe oraz staż prac, które umożliwia nabycie umiejętności w zakresie eksploatacyjnych urządzeń techniki wojskowej lub uzbrojenia.

Nie masz wykształcenia zawodowego? Nic nie szkodzi

Jeśli nie posiadasz ukończonej szkoły, która potwierdza wykształcenie zawodowe obejmujące branże elektroenergetyczną nie musisz wcale rezygnować z przystąpienia do egzaminu państwowego. W takim przypadku masz 2 rozwiązania, które możesz zastosować.

👉🏻 Przedstawić zaświadczenie wypisane przez samego siebie, jeśli jesteś właścicielem działalności gospodarczej i masz styczność z jakimkolwiek urządzeniem elektrycznym bądź siecią i instalacjami elektroenergetycznymi.

👉🏻 Otrzymać zaświadczenie, które wystawi Ci pracodawca i będzie potwierdzać doświadczenie zawodowe i staż pracy nawiązujące do posiadania umiejętności w zakresie wykonywania prac eksploatacyjnych urządzeń, sieci i instalacji.

Poniżej znajdziesz przykładowe wzory jak takie zaświadczenie powinno wyglądać.

Wzór zaświadczenie od pracodawcy

Wzór 2 zaświadczenie zawodowe

Na to zwróć uwagę❗️

Zapisując się na kurs elektryczny sprawdź, czy dana firma szkoląca wymaga potwierdzenia wykształcenia zawodowego lub doświadczenia. Wymóg ten jest globalny i każda jednostka oferująca szkolenia i kursy elektroenergetyczne jest zobligowana do zbierania takich dokumentów od każdego kursanta. Jeśli możesz podejść do egzaminu bez przedstawienia dyplomu, świadectwa, certyfikatu lub zaświadczenia możesz mieć pewność, że Twoje uprawnienia NIE BĘDĄ LEGALNE.

 

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania