Elektryczka Izabela

Cześć, jestem Elektryczka Izabela, a moje hobby to elektryka. Na moim blogu znajdziesz przydatne i aktualne informacje na ten temat, a od czasu do czasu także na temat innych moich pasji.

2 komentarze
Przeczytasz w 2 min.
Dla majsterkowicza

Czym różnią się uprawnienia eksploatacji od dozoru?

Zastanawiasz się czym różni się dozór od eksploatacji? Nie wiesz jakie uprawnienia wybrać, by wykonywać swoją pracę? Czasem może to sprawić problem, dlatego w tym wpisie przybliżę Ci szczegółowo na czym polega na różnica.

Uprawnienia elektroenergetyczne typu E – eksploatacja

Kwalifikacje eksploatacji wybieramy wtedy, gdy chcemy wykonywać prace związaną z obsługą, konserwacją, montażem lub czynnościami kontrolno-pomiarowymi przy urządzeniach, instalacjach oraz sieciach elektrycznych, gazowych i cieplnych. Zwłaszcza w puntach od 1 do 10 znajdujących się na wydawanych certyfikatach, czyli:

1️⃣ urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego

2️⃣ urządzenia, instalacje i sieci o napięciu nie wyższym niż 1 kV

3️⃣ urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV

4️⃣ zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW

5️⃣ urządzenia elektrotermiczne

6️⃣ urządzenia do elektrolizy

7️⃣ sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego

8️⃣ elektryczna sieć trakcyjna

9️⃣ elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym

🔟 aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w powyższych punktach

PS Wiesz czym różni się elektryk od elektronika? Jak nie to klikaj i sprawdź 👀

Czym jest dokładnie obsługa, montaż, konserwacja, remont oraz kontrola-pomiarów?

By bardziej szczegółowo wyjaśnić co należy rozumieć pod postacią obsługi, konserwacji, remontu, montażu oraz kontroli-pomiarów opiszę je każde z osobna.

  • Obsługa to wykonywanie wszystkich codziennych czynności zawodowych, które mają wpływ na zmianę parametrów pracy urządzeń, sieci i instalacji przez nas obsługiwanych przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, a także wymagań ochrony środowiska.
  • Konserwacja to wszystkie czynności, które wiążą się z zabezpieczaniem i utrzymywaniem dobrego stanu technicznego urządzeń, sieci oraz instalacji.
  • Remont to czynności związane z usuwaniem różnorodnego rodzaju usterek i awarii urządzeń, sieci i instalacji w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego.
  • Montaż to czynności niezbędne przy przyłączania i instalacji urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych, cieplnych oraz gazowych.
  • Kontrola-pomiary to czynności związane z oceną stanu technicznego, jakości regulacji, sprawności i parametrów eksploatacyjnych sieci, urządzeń i instalacji.

Uprawnienia typu D – dozór

Uprawnienia dozoru wymagane są dla wszystkich osób, które kierują oraz sprawują nadzór nad pracownikami wykonującymi eksploatacje w zakresie obsługi, konserwacji, remontu, montażu i kontroli-pomiarów. Uprawnienia D powinien, również posiadać pracownik techniczny.

W przypadku, gdy wykonujemy eksploatacje i nadzorujemy prace innych osób należy posiadać uprawnienia E i D.

Jak zdobyć uprawnienia elektroenergetyczne D lub E?

Opisywane kwalifikacje można zdobyć poprzez zapisanie się na kurs elektroenergetyczny w formie stacjonarnej lub online, a także zaliczenie egzaminu państwowego przeprowadzanego przez akredytowaną komisję kwalifikacyjną. Kwalifikacje po zdanym egzaminie wystawiane są w formie papierowej książeczki, która potwierdza zdobycie legalnych uprawnień. Warto także odwiedzić mój artykuł Szkolenie SEP 1kV dla nieelektryków, z którego dowiedz się jak zrobić kurs, gdy nie jesteś ELEKTRYKIEM. Tutaj z kolei powiem Ci dlaczego każde szkolenie musi zakończyć się państwowym egzaminem SEP.

Odpowiadasz na komentarz użytkownika
(anuluj odpowiedź)

Wypełnij pola

P81
P81
2024.10.27 - 11:52

Miałem eksploatacje, później miałem dozorowe – obecnie mam oba i to najlepszy wybór.

Elektryczka.pl
Elektryczka.pl
2024.10.27 - 11:53

Też mam E+D 🤝